tipy s karavanom

Cestovanie na dovolenku či výlet s karavanom je vhodné naozaj takmer pre každého. Na svoje si prídu odvážni dobrodruhovia aj ležérnejší dovolenkový oddychovači. Nie všetci však už mali s karavanom predchádzajúcu skúsenosť a niektoré veci pre nich môžu byť trochu mätúce. Pripravili sme si preto pre Vás zopár užitočných rád a tipov, na čo si treba dávať pozor pri cestovaní s karavanom.

Rady a tipy pri cestovaní s karavanom

Rozmery karavanu

Pri jazde karavanom je dobré myslieť na jeho rozmery. Oproti osobnému autu je karavan vyšší a aj širší. Dávajte si preto pozor na okraje vozovky a všímajte si možné prekážky vo výške približne troch metrov ako napríklad vetvy stromov, výšku mostov, prípadne konštrukcií okolo cesty. 

van velkost tatry
Karavany sú dlhé od 6 až do takmer 8 metrov

Rýchlosť karavanu

Pri jazde na diaľnici je ideálna cestovná rýchlosť do približne 110 km/h. Karavany majú kvôli konštrukcii obytnej časti horšiu aerodynamiku a tak pri vyšších rýchlostiach začne prudšie rásť spotreba a taktiež Vás môže mierne prekvapiť bočný vietor. Dávajte si preto pozor aj pri obiehaní väčších vozidiel ako napríklad kamiónov a autobusov. Okná na obytnej časti karavanu majte pri jazde vždy zatvorené.

Ideálna cestovná rýchlosť je 110 km/h

Jazda do a z kopca

Karavany sú priamo stvorené na niekoľko sto kilometrov dlhé trasy, keď sa s nimi vyberiete na dovolenku napríklad k moru. Na rovných a dlhých rýchlostných cestách a diaľniciach sa cítia ako doma. Jedinou menšou výzvou, na ktorú si treba dávať pozor, sú však pre ne strmšie kopce. Pri jazde do kopca treba rátať s tým, že karavan je oproti osobnému autu ťažší a tak bude hrať gravitácia vo Váš neprospech. Je dobré sa pred výjazdom do kopca na to pripraviť a podradiť si. Rovnako tak treba myslieť na jazdu dole kopcom a brzdiť motorom so zaradenou rýchlosťou, aby sa zbytočne nepotrebovali brzdy.

serpentine
Pozor pri jazde do a z kopca

Správanie sa karavanu na ceste

Ak ste zvyknutý hlavne na jazdu v osobnom aute a nemáte skúsenosti s väčším vozidlom, tak si pred vydaním sa na cesty karavan vyskúšajte napríklad na parkovisku. Vodičské oprávnenie Vám bude stačiť rovnaké, ako v prípade osobného auta, no karavan sa správa celkovo trošku inak. Najzásadnejší rozdiel je asi v nadchádzaní do zákrut. Vyskúšať si, ako sa karavan správa ešte pred jazdou určite oceníte napríklad na kruhových objazdoch. Karavan má však na druhú stranu vyšší posed, vďaka ktorému budete mať lepší rozhľad na cestu.

karavan na ceste
Jazda s karavanom po ceste

Vybavenie karavanu

Vybavenie a nábytok v obytnej časti karavanu sú dômyselne vymyslené tak, aby bola manipulácia s nimi čo najjednoduchšia a zaberali menej miesta ako napríklad tie, ktoré máte vo svojom dome či byte . Ak Vám náhodou niečo nepôjde otvoriť, zatvoriť, zapnúť atď., kedykoľvek sa obráťte na nás a radi Vám poradíme. V obytnej časti sa správajte ako keby ste boli u seba doma, pohybujte sa tam vyzutí a vo vnútri nefajčite.

van interier
Interiér obytnej časti karavanu

Na čo nezabudnúť

Pri opustení karavanu nezabudnite na zatvorenie všetkých okien a dverí a tiež nezabudnite na kľúče nie len od vozidla ale aj od obytnej časti. Vypnite všetky svetlá a zasuňte markízu, aby si nepoškodil prípadný silný vietor.

Pred jazdou v karavane odporúčame zakaždým skontrolovať uzavretia skriniek, dverí a chladničky, aby Vám za jazdy niečo nevypadlo, uzavretie bočných a strešných okien kvôli bezpečnosti, spotrebe a hluku, prepnutie chladničky na 12 V chod a vypnutie vnútorného osvetlenia, uzavretie ventilu fľaše na plyn.

karavan ovladanie
Ovládacie prvky v obytnej časti karavanu

Tipy na aplikácie pre karavanistov

V dnešnej modernej dobe je kempovanie s karavanom jednoduchšie, ako kedykoľvek predtým a to hlavne vďaka skvelým aplikáciám, z ktorých niektoré sú priamo určené pre karavanistov.

Park4night

park4night

Park4night je pravdepodobne tou najpopulárnejšou a najrozšírenejšou aplikáciou, ktorú karavanisti používajú. Pomocou nej viete rýchlo a spoľahlivo nájsť parkovacie miesta pre karavany a to ako v oficiálnych kempoch, tak aj mimo nich. Parkovacie miesta, ktoré cez aplikáciu nájdete sú preverené a hodnotené priamo používateľmi aplikácie, ktorý na nich so svojim karavanom kempovali a veľa krát k nim pridávajú aj fotografie z okolia. Vhodné miesta môžete hľadať podľa konkrétnej lokality, alebo podľa Vašej polohy či GPS súradníc. Aplikácia sa dá používať aj bezplatne, no v takom prípade musíte byť vždy pripojený na internet. Platená PRO verzia dokáže fungovať aj v offline režime.

Odkaz na Google Play pre Android zariadenia
Odkaz na Apps Store pre Apple zariadenia

Campercontact

campercontact

Campercontact je podobná aplikácia ako park4night a je teda zameraná hlavne na hľadanie kempov a parkovísk. Taktiež si túto aplikáciu viete aj zakúpiť a používať ju v offline režime.

Odkaz na Google Play pre Android zariadenia
Odkaz na Apps Store pre Apple zariadenia

Flush

512x512bb

Aplikácia, ktorá ukáže verejné toalety v okolí. Obzvlášť vhodné na cestách vo väčších mestách, kde sa nedá s karavanom dobre vojsť niekam do centra.

Odkaz na Google Play pre Android zariadenia
Odkaz na Apps Store pre Apple zariadenia

GreenZones 

greenzones

Odkaz na Google Play pre Android zariadenia
Odkaz na Apps Store pre Apple zariadenia

Aplikácia, ktorá ukáže kde vo veľkých mestách sú obmedzenia na vjazd s vozidlom na základe EURO normy vozidiel.


Dovolenka a cestovanie v karavane je životný štýl, ktorý by mal určite každý dobrodruh v živote vyskúšať. A ak si nie ste istý, či je karavan pre Vás vhodný alebo ak by ste potrebovali pri výbere prenájmu vhodného karavanu poradiť, neváhajte nás kedykoľvek kontaktovať na emailovej adrese info@karavan365.sk alebo na telefónnom čísle +421 903 529 183. Karavan si pred jazdou môžete bezplatne vyskúšať na testovacej jazde v okolí nášho parkingu v Žiline.

Želáme veľa šťastných kilometrov, karavanisti!

Váš tím Karavan365