Karman karavan

Výlety s karavanom sú hlavne o slobode a možnosti cestovať a objavovať svet svojim vlastným tempom. Nemusíte sa viazať na žiadne miesto a častokrát dokonca ani na čas.

kemp lombardi
Náš Karman v kempe v Talianksu

Keďže máme okrem karavanov radi aj aktívu formu oddychu v podobe turistiky, horskej cyklistiky a kitesurfingu/windsurfingu, rozhodli sme sa nedávno urobiť si niekoľkodňový výlet, ktorý nás previedol severom Talianska a Slovinska. Zažili sme tak nielen talianske more a kopce, ale aj úžasné slovinské jazerá.

Hlavný bod programu

Cesta za dobrodružstvom – Lago di Garde – Taliansko

Naša trasa viedla zo Žiliny do mestečka Malcesine na jazero Lago di Garda.
Celková dĺžka tejto trasy bola 940 km a viedla cez Bratislavu, Viedeň, Spittal, Lienz (krásna cesta a príroda cez Alpy, toto treba s karavanom naozaj zažiť) Bolzáno, Trento, Riva del Garda, až do kempu, v ktorom sme boli ubytovaní v Malcesine, Camping Lombardi. Nikam sme na neponáhľali, užívali si jazdu a výhľady na krásnu krajinu.

karavan_mapa_zilina_malcesine
Naša trasa zo Žiliny do Malcesine

Ubytovanie v Malcesine – Camping Lombardi

Camping Lombardi je napriek lokalite v malom mestečku Malcesine (žije tu do 4000 obyvateľov) pekný, skvele vybavený a moderný. V kempe boli čisté sociálne zariadenia, práčka/sušička a samozrejme umývarka riadu. Pri recepcii je k dispozícii malá predajňa potravín, kde sa dá objednať pečivo podľa vlastného výberu na druhý deň. Je tam aj príjemná teraska, kde sa dá posedieť a aj naraňajkovať. Kemp sme si naozaj užili a strávili sme tu dokopy 5 nocí.

karavan v kempe lombardi
Karavan v kempe Lombardi

Cena ubytovania bola viac, než prívetivá. Za celý náš pobyt pre 2 osoby spolu s elektrikou a parcelou na parkovanie o rozlohe cca 60 m2 sme zaplatili 190,- €

Naše aktivity pri jazere Lago di Garde

Keďže nie sme typ dovolenkárov, ktorí by len relaxovali pri vode a od kempu sa nevzdialili na viac ako pár desiatok metrov, mali sme pripravený bohatý a aktívny program, ktorým sme si vyplnili náš čas pri jazere Lago di Garde.

malcesine
Výhľad z Malcesine na Lago di Garde

Windsurfing – Kitesurfing

Od 6:30h rána do cca 10:00h, hneď ako na západnom brehu dopadnú na vodu prvé slnečné lúče, býva termický vietor Pelér najsilnejší. Pelér fúka okolo 12 hodín, a keď je o niečo silnejší ako jeho obvyklá rýchlosť 45 km/h , potom trvá niekedy až do 14:00h – 15:00 h.

V neskorých popoludňajších hodinách je voda hladká ako sklo. Podvečer sa opäť dvíha severný vietor. Pre nás to bolo absolútne skvelé miesto. Ráno sme vstávali, aby sme stihli od 7:00h do 9:00h windsurfing, kým ešte všetci spali. Potom sme si užívali rodinný deň v podobe turistiky a horskej cyklistiky.

lago di garde
Lago di Garde

Turistika

Rozhodne by ste si mali vyčleniť čas na horu Monte Baldo. Tento obľúbený cieľ turistov sa čnie do výšky 2 200 m n. m. a ponúka skvelý výhľad na jazero a okolie. Monte Baldo je navyše centrom paraglidingu. Hore sa dá dostať dvoma spôsobmi. Vyraziť môžete po vlastných, ale pripravte sa na pomerne namáhavý a prudký výstup. Druhým variantom je jazda lanovkou z Malcesine. Ak ju vyskúšate, rozhodne to ľutovať nebudete. Kabínky sa totiž počas jazdy otáčajú o 360 stupňov a poskytujú tak unikátny zážitok.
Naša voľba padla na lanovku a následnú turistiku po hrebeňoch s výhľadmi na jazero a okolité kopce s dĺžkou cca 15km.

lanovka z malcesine
Lanovka z Malcesine na vrchol Monte Baldo

Horská cyklistika

Na bicykli sa môžete vybrať len tak popri vode, alebo stúpať kľukatými cestičkami smerom do viníc. My sme išli trajektom za 8€ pre 2 osoby z Malcesine do Limone sul Garda.
Na promenáde okolo jazera môžete naraziť na olivovníky, agáve, palmy a tiež citrónovníky. Práve tie dali mestečku svoje meno – Limone.

Limonaia del Castèl, čo je krásne historické miesto voňajúce po citrónoch, kde sa dozviete viac o histórii pestovania tohto ovocia. Ďalej napríklad Múzeum turizmu alebo Chiesa San Rocco (malý kostolík). Cyklotrasa pokračuje (naozaj skvele značená) ponad jazero s krásnym výhľadom na okolité kopce a jazero a prídete do Riva del Garda. Potom posledné kilometre do Malcesine po ceste. Dĺžka trasy bola cca 35km.

cyklistika
Výlet na bicykloch do Limone sul Garda

Odchádzame z Malcesine, no výlet nekončí

Náš pobyt a aktivity v Malcesine a kempe Lombardo boli skvelé, no nadišiel čas sa pohnúť ďalej, keďže sme mali ešte na pláne zažiť aj ďalšie úžasné miesta.

Presun z Malcesine do Sirmione – Taliansko

V okolí jazera Lago di Garde sa nachádza množstvo miest, ktoré sa vyznačujú typickou atmosférou a ponúkajú nielen historické skvosty. Jedným z najznámejších je mesto Sirmione.

hrad v sirmione
Hrad v Sirmione

Kým ostatné mestá v okolí jazera ležia priamo na jeho brehu, Sirmione leží na výbežku, ktorý zasahuje niekoľko kilometrov do jazera. Nachádza sa tu krásny stredoveký hrad Rocca Scaligera z trinásteho storočia, a to hneď na začiatku mesta. Je totiž pomyselnou bránou do mesta a nikto sa nevyhne prechodu jeho kamennou hradbou, za ktorou sa rozlejú farebne dláždené uličky ozdobené kvetmi a malými obchodíkmi. Hradné múry sa dvíhajú z vodnej priekopy a na hladine sa nádherne zrkadlia hranaté veže.

60 km dlhá cesta nám zabrala približne 1,3h popri pobreží jazera. Cesta bola naozaj krásna a parking pre karavany vyšiel na 2€/h. V Sirmione sme sa zdržali cca 4h.

Ďalej zo Sirmione do Verony – Taliansko

Rímsky amfiteáter známy ako Arena di Verona, je spolu s Rómeom a Júliou symbolom tohto mesta. Cattedrale di Verona Santa Maria Assunta, bazilika San Zeno je miestom fiktívneho sobáša Rómea a Júlie. V strede námestia Piazza delle Erbe je krásna fontána známa ako „Madonna“ No čo vás upúta ešte viac, je 84-metrová veža Torre dei Lamberti, na ktorú si môžete vyjsť a vychutnať si panoramatický výhľad na mesto.

arena di verona
Arena di Verona

45km dlhá cesta nám zabrala približne 1h a parking pre karavany vyšiel na 2€/h. Vo Verone sme sa zdržali cca 3h.

Smer Slovinsko – Cesta z Verony na Bohinjské jazero

Cesta z Verony na Bohinjské jazero v Slovinsku je dlhá približne 330km a zabrala nám aj s prestávkami 5 hodín. Bohinjské jazero je najväčšie jazero v Slovinsku a patrí medzi najkrajšie regióny v krajine. Údolie a jeho okolie sú klenotom, ktorý by mal vidieť každý, kto Slovinsko navštívi. Nachádza sa v severozápadnej časti krajiny v Triglavskom národnom parku.

Ubytovali sme sa v Camping Danica a 2 noci pre 2 osoby spolu s elektrikou a miestom nás vyšli na 80€. Camping Danica má nové a čisté sociálne zariadenia, umyvárku riadu a k dispozícii je aj práčka. Pri kempe tečie rieka, kde sa dá kúpať. Je tu aj detské ihrisko. V kempe je vynikajúca reštaurácia, kde ponúkajú aj vegetariánske jedlá. Kemping sa nachádza v meste Bohinjska Bistrica, cca 5 kilometrov od samotného jazera.

Karman karavan
Náš Karman na cestách

Bicyklom aj po Slovinsku

Cyklotrasa smerovala popri rieke Sava Bohinjka, ktorá začína v Bohinjskej Bystrici pri kempe až k jazeru Bohinj a ďalej ku vodopádu Savica v tvare písmena “A”. Jeho kratší spád má 25 metrov, a dlhší je vysoký až 78 metrov. Po spáde, tečie voda najprv v riečke a potom sa rozšíri na rieku, ktorá vteká do jazera. Je to veľmi populárne miesto v tomto regióne. Nakoniec naša cesta dlhá 40km s prevýšením 670m pokračovala späť do kempu.

vodopad savica v slovinsku
Vodopád Savica v Slovinsku

Z Bohinjského jazera na jazero Bled – Slovinsko

Tu už sme sa dostali takmer na koniec nášho výletu. Po ceste domov sme sa však rozhodli zastaviť sa ešte na ďalšom známom Slovinskom jazere Bled. Presun z Bohinjského jazera na jazero Bled nebol dlhý, 35km nám zabralo približne 40 minút. Keď dorazíte k jazeru, ihneď prídete na to, že parkovanie v okolí je pomerne problém. Buď je parkovné dosť drahé, alebo nie je kde. Ideálne je doraziť čo najskôr. Ak sa vám to podarí, tak sa oplatí zaparkovať ako my vedľa Straža Bled, kde sa platí v sezóne iba 3€ za celý deň. Iné možnosti zahŕňajú väčšinou platbu v sume 3€ za hodinu, takže toto parkovisko je super. Pri našom príchode tam bolo len zopár áut. Mali sme šťastie.


Bledské jazero leží na severozápade Slovinska a vzniklo roztopením Bohinjského ľadovca. jazero nemá žiadny významný prítok a zásobujú ho hlavne podzemné pramene. Tektonický pôvod jazera zabezpečuje, že voda v jazere je príjemne teplá. Jazero Bled je jedným z najteplejších alpských jazier a umožňuje kúpanie počas celého leta až do septembra. Opaľovať sa nám nechcelo, tak sme sa tu aspoň dobre najedli. Odporúčame skvelú reštauráciu SOVA.

jazero bled slovinsko
Jazero Bled v Slovinsku

Za 20€/hod sme si požičali čln na plavbu po jazere a vyrazili sme na plavbu ku ostrovu uprostred Bledského jazera. Ten má tvar slzy a ukrýva Kostol Nanebovzatia Panny Márie. Nachádzajú sa v ňom vzácne fresky z 15. storočia, veľký zlatý oltár a zvon, ktorý vraj plní želania. Na ostrov sa však dá dostať iba po vode. Pozdĺž jazera je množstvo reštaurácií a požičovní člnov a paddleboardov. Po plavbe sme sa okúpali v jazere a vyrazili sme domov. Pri jazere sme dokopy strávili skvelých 6 hodín.

Výlet je na konci, ide sa domov

Tento výlet s karavanom do Talianska a Slovinska sme si naozaj náramne užili. Stále sme mali čo robiť, výhľady na okolitú prírodu boli počas celej cesty úplne skvelé a aj počasie nám vyšlo úplne super. Na parkovanie sme používali aplikáciu park4night, ktorá je zadarmo a dosť nám pomohla. Skvelou správou bolo aj to, že po zrátaní nákladov sme zistili, že sme na nafte a parkovnom dokopy zaplatili iba 470€, čo vôbec nie je zlé. Určite odporúčame!


Dovolenka a cestovanie v karavane je životný štýl, ktorý by mal určite každý dobrodruh v živote vyskúšať. A ak si nie ste istý, či je karavan pre Vás vhodný alebo ak by ste potrebovali pri výbere prenájmu vhodného karavanu poradiť, neváhajte nás kedykoľvek kontaktovať na emailovej adrese info@karavan365.sk alebo na telefónnom čísle +421 903 529 183. Karavan si pred jazdou môžete bezplatne vyskúšať na testovacej jazde v okolí nášho parkingu v Žiline.

Želáme veľa šťastných kilometrov, karavanisti!

Váš tím Karavan365